تبلیغات
وبلاگ شماره یک حرفه وفن مدرسه راهنمایی شهید ماشا ا.. ابراهیمی - درخت صنوبر

وبلاگ شماره یک حرفه وفن مدرسه راهنمایی شهید ماشا ا.. ابراهیمی

هدف ما ........... پیشرفت شماست ********** دشتی

جمعه 11 آذر 1390

درخت صنوبر

نویسنده: ahmad yarahmadi   

صنوبر، درختی چندمنظوره

صنوبر، درختی چندمنظوره

نویسنده: مهندس سید حسین سیدی كارشناس جنگل و مرتع اداره منابع طبیعی سراب

در دو شماره گذشته اهمیت بحث زراعت چوب، امكانات، فواید و سودآوری آن در مقاله هایی از مهندس طالب امین پور، رییس گروه جنگل كاری و پارك های دفتر امور منابع جنگلی تشریح شد.
    در این شماره به شیوه و شرایط كشت درخت صنوبر جهت بهره برداری از چوب آن پرداخته می شود كه این كار در كلیه نواحی آب و هوایی به استثنای نواحی بسیار خشك امكان پذیر است و می تواند هم اشتغال زایی و سودآوری مناسبی برای فعالان و سرمایه گذاران داشته باشد و هم دولت را در مسیر تامین چوب و جلوگیری از تخریب جنگل ها كمك شایانی نماید:
    صنوبر درختی عامه پسند (درختانی برای اهداف متعدد)
    نسب صنوبر
    صنوبرهای دو رگ (populus spp) از جمله درختان سریع الرشد در آمریكا شمالی هستند و برای تولید بیوانرژی (از قبیل حرارت، برق، سوخت)، فیبر (از قبیل كاغذ، خمیر، فرآورده های خرده چوب) و تولیدات زیست پایه ای دیگر (از قبیل مواد شیمیایی آلی، چسب ها) جا افتاده اند. صنوبرهای دورگ به استثنای نواحی بسیار خشك در سرتاسر قاره آمریكا قادر به رشد هستند.
    اعضای خانواده بید (salicaceae)، در ارتباط نزدیك با نرم چوب ها و سپیدار هستند. دورگ ها پیوند میان گونه های مختلف نرم چوب را نشان می دهند.
    محققان پیشین فرانسوی در آمریكای شمالی نرم چوب شرقی (populus deltoides) را به خانه آوردند كه به طور طبیعی با صنوبرهای اروپا (p.nigva) پیوند یافت. صنوبرها به عنوان بادشكن در اطراف مزارع استفاده شده و واریته های سریع الرشد آن توسط زارعین انتخاب می شد.
    دورگ های تلقیح یافته با دست در ابتدا در سال 1912 در بریتانیا تولید شدند و بسیاری از كشورهای اروپایی، درختكاری را به خاطر جبران كمبود چوب پس از جنگ جهانی دوم آغاز كردند. در طول سال های اولیه قرن بیستم بعضی از واریته های اروپایی به آمریكای شمالی آورده شدند.
    كشت تجاری صنوبر دورگ تا سال 1970 آغاز نشده بود. اگرچه درختكاری تجاری نرم چوب ها می تواند در سال 1960 ردیابی شود. كشت تجاری قبل از سال 1970 در آمریكا شروع شد. ارگان سرویس دهی جنگل كشاورزی در ویسكونزین (Wisconsin) بنیادی شد برای تحقیقات صنوبر دورگ كه به وسیله ارگان آمریكایی برنامه توسعه ذخایر انرژی های زیستی كه فعالیتش در سال 1979 شروع شده بود، سازماندهی می شد.
    پس از آن كار توسعه صنوبر دورگ توسط یك كنسرسیوم ملی كه شامل محققان دولتی از چندین آژانس، دانشگاه و بخش خصوصی بود، هدایت می شد. تحقیقات متمركز شد بر كاهش هزینه ها به وسیله بهبود محصول، كاهش آفت و مقاومت در برابر بیماری ها و توسعه سیستم های مدیریتی كارآمد. برنامه همچنین در پی ثبت و درج هزینه های تولید و تعیین اثرات محیطی حاصل از تولید صنوبر دورگ بود. وضعیت مناسب بازار، كلون های بهبودیافته و دانش پیشرفته نتیجه كشت موفق تقریبا 90000 (acres) (36400 هكتار) از صنوبر دورگ و نرم چوب ها جهت مصرف فیبر در آمریكا بود. كشت تجاری در شمال غربی اقیانوس آرام، غرب میانه و جنوب شرقی آمریكا آغاز شده بود.
    صنوبرهای دورگ وقتی تحت شرایط جنگل شناسی كوتاه دوره (چرخش) كشت می شوند، می توانند 4 تا 10 تن ماده خشك در ایكر در یك سال تولید كنند (22-8 تن در هكتار در سال) و می توانند در طول 6 سال به ارتفاع 60 پا (20 متر) برسند. این قابل قیاس است با محصول دهی كمتر از 1 تن در ایكر در سال برای جنگل های بومی و 5/2 تن در ایكر در سال برای كشت های مدیریت شده كاج. پایه های صنوبر دورگ نوعا در دامنه وسیعی از فواصل بین پایه ها كشت می شوند از 878 پا الی 12×12 پا (300 تا 700 پایه در ایكو، 750 تا 1700 پایه در هكتار) و بسته به موقعیت ژئوگرافیكی- تیپ خاك و نیازهای مصرف برای 6 تا 12 سال قبل از برش- اجازه رشد داده می شود.
    اگرچه صنوبرهای دورگ قادر به تولید جوانه های ریشه جوش پس از برش می باشند؛ پیشنهاد می شود جهت بهره برداری از دورگ های بهبودیافته و كم كردن پتانسیل حشرات، مشكلات ناشی از بیماری ها دوباره توده جدیدی استقرار یابد.
    جهت رشد با پتانسیل حداكثری، صنوبر دورگ نیاز به مدیریت دقیق دارد. انتظار می رود صنوبرهای دورگ در زمین های بخش كشاورزی با استفاده از روش های استاندارد تولید رشد داده شوند. مانند سایر محصولات بخش كشاورزی، آماده سازی مناسب محل كشت و كنترل علف های هرز پیش به جا ضروری می باشد. محل با ذخیره آب كافی و خوب زه كشی شود، خاك اسیدی سبك (ph 5-7/5) از قبیل خاك با بافت متوسط لوم شنی برای تولید صنوبر دورگ پیشنهاد می شود. محل كشت به عمق 10 اینچ (25 سانتی متر) شخم زده می شود و به طور دستی (3 ایكر نفر در روز) یا ماشین (20 ایكو در روز توسط سه نفر) قلمه های 10 اینچی كشت می شوند. قلمه ها براساس الگو و نقشه كشت داخل خاك فشار داده می شوند تا جایی كه فقط جوانه انتهایی دیده شود. در سال های اول علف های خود باید توسط علف كش ها یا روش های مكانیكی كنترل شوند. وجین اضافی ممكن است 2 تا 3 بار در سال مورد نیاز باشد و به محض اینكه تاج پوشش بسته شد، سایه بر روی علف های هرز می افتد و وجین اضافی دیگر مورد نیاز نمی باشد. در طول دوره اگر برگ خوار نرم چوب ها وجود داشته باشد، حشره كش ها استعمال می شوند.
    استعمال كودها حداقل بوده و توصیه می شود فقط وقتی انجام گیرد كه سطح و میزان نیتروژن در برگ ها به زیر 3 درصد ماده خشك سقوط كند. این نوعا معنی می دهد كه یك یا دو بار استعمال تیتروژن حداكثر 50 پوند در ایكر (52 كیلوگرم در هكتار) در طول سیكل تولید مورد نیاز است. تجهیزات جنگلی استاندارد جهت بهره برداری و برش به طور وسیع در آمریكا در دسترس می باشد.
    مثل گیاهان چندساله تولید صنوبرهای دورگ فواید زیست محیطی فراوانی در مقایسه با كشت ردیفی گیاهان یك ساله عرضه می كند. استعمال كودها و مواد شیمیایی به طور قابل ملاحظه ای پایین بوده و باعث كاهش پتانسیل نشت مواد شیمیایی می شود.
    صنوبرهای دورگ مثل نواری سپرمانند جلوی هدررفت مواد غذایی از مزارع نزدیك جویبارها، رودخانه ها و زمین های مرطوب را می گیرند. مثل پوشش های چندساله فرسایش آبی و بادی در دوره رویش صنوبر كمتر از گیاهان یك ساله می باشد. صنوبرهای دورگ به علاوه باعث ازدیاد محل سكونت و آشیان پرنده ها و پستانداران كوچك در مقایسه با گیاهان یك ساله می شوند.
    تدابیر قبل از كشت
    صنوبرهای دورگ یك فرصت تازه جهت تنوع بخشی به درآمد و تولیدات زمین های كشاورزی عرضه می كنند، اما به عنوان یك محصول جدید، خطرات و چالش های جدیدی در قیاس با تولید محصولات كشاورزی سنتی دایم الكشت به وجود می آید. قبل از اقدام به تولید در مقیاس وسیع كشاورزان باید بدانند چگونه صنوبر دورگ با عملیات كشاورزی آنها جور شده و پتانسیل بازار در محل تولیدات آنها چگونه خواهد بود. كشاورزان باید با پرسنل توسعه محل و سایر آگاهان در زمینه صنوبر دورگ مشورت كنند تا صنوبرهای مناسب و سازگار با محل را مشخص نموده، اقدامات و عملیات مدیریتی مناسب را تعیین، محصول مورد انتظار، هزینه های تولید و ارزش بازار برای محصولات تولیدی را تخمین بزنند. با نیاز شدیدی كه برای تنوع بخشی و استمرار تولید در بخش كشاورزی آمریكا و تقاضا برای منابع بومی انرژی پاك وجود دارد، صنوبر فرآورده جدیدی است كه زمان به همراه آورده است.
    منبع: سایت FAO مقاله ای از دكتر Gerald Tuskan

نظرات() 
What is a heel lift?
جمعه 17 شهریور 1396 02:33 ب.ظ
I am not positive where you are getting your information, however great topic.

I needs to spend a while finding out much more or figuring out more.
Thank you for great information I used to be looking for
this information for my mission.
How do you strengthen your Achilles tendon?
دوشنبه 16 مرداد 1396 03:09 ق.ظ
Howdy would you mind stating which blog platform you're working with?
I'm going to start my own blog in the near future but I'm having a tough time
selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm looking for something completely unique.
P.S My apologies for getting off-topic but I had to
ask!
BHW
پنجشنبه 31 فروردین 1396 01:33 ق.ظ
I'm not positive the place you're getting your information, but great topic.
I must spend some time learning more or figuring out more. Thanks for
wonderful information I used to be on the lookout for this info for my mission.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

طبقه بندی

نظرسنجی

  شما در کدام کلاس سوم هستید؟

با سلام.به وبلاگ مدرسه ی شهید ابراهیمی خوش آمدید.با مدیریت آقای دشتی معلم خوب این مدرسه

Oneline users :

JavaScript Codes
width='100'
Time spent here:

Powered by WebGozar

با سلام.به وبلاگ مدرسه ی شهید ابراهیمی خوش آمدید.با مدیریت آقای دشتی معلم خوب این مدرسه

.spanstyle { position:absolute; visibility:visible; top:-50px; font-size:15pt; font-family:Verdana; font-weight:bold; color:#cc0000; } BODY { width:100%;overflow-x:hidden;overflow-y:scroll; } -->

جاوا اسكریپت

IS

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :