تبلیغات
وبلاگ شماره یک حرفه وفن مدرسه راهنمایی شهید ماشا ا.. ابراهیمی - واحد 4 – كار با چوب :

وبلاگ شماره یک حرفه وفن مدرسه راهنمایی شهید ماشا ا.. ابراهیمی

هدف ما ........... پیشرفت شماست ********** دشتی

فرآورده های مهم چوب :
كاغذ : كاغذ یكی از فرآورده های مهم چوب است. برای ساختن كاغذ ابتدا تنه درخت را به وسیله دستگاه به قطعات كوچك تبدیل می كنند، به این قطعات نازك چیپس گفته می شود و سپس چوب های ورقه شده را بوسیله مواد شیمیایی و روش های مختلف تجزیه می كنند و از آن الیاف های سلولزی بدست آورده و از درهم رفتن الیاف سلولزی ورقه های كاغذ ساخته می شود.  روكش مصنوعی:

بر خلاف روكش های طبیعی كه از چوب تهیه می شوند،‌این نوع روكش ها ورقه های نازك كاغذی هستند كه آن ها را بعد از آغشته كردن با مواد شیمیایی مخصوص بر روی انواع فرآورده های چوبی مانند تخته چوب پرس می كنند.این روكش ها دررنگ ها و نقش های مختلفی ساخته می شوند.
برای تهیه این نوع روكش ها، ورقه های كاغذ را ازداخل چسب مخصوص یا رنگ عبور می دهند، این عمل باعث می شود كه كاغذ در برابر رطوبت و حرارت مقاوم گردد. تركیبات چوب: یكی دیگر از فرآورده های چوبی، تركیبات چوب با سایر مواد مثل سیمان و گچ است كه از آن به عنوان مصالح ساختمانی برای ساختن منازل مسكونی در حداقل زمان نیز استفاده می كنند. از تركیب ذرات چوب با مواد مختلف از قبیل یونولیت و سایر مواد صفحاتی ساخته می شود كه به عنوان صفحات عایق صدا، عایق حرارتی و برودتی در بسیاری از مكان ها ، استفاده می شود .
لازم به ذكر است كه ظاهر صفحات چوب - سیمان را می توان به وسیله روكش های مصنوعی یا با رنگ كردن تغییر داد و یا به صورت طرح های گوناگون مثل آجر ساخت.


  عوامل تخریب كننده ی چوب :

اگر چه بافت چوب از موادی تشكیل شده است كه می تواند به عنوان مواد غذایی مورد هجوم و تخریب جاندارانی مانند: قارچ ها و حشرات قرار گیرد، با وجود این اگر به نحو مطلوب از آن محافظت شود ممكن است سال های زیادی دوام یابد.
قارچ ها: قارچ ها موجودات زنده ای هستند كه برخی از آن ها به درختان زنده و برخی دیگر به چوب حمله ور می شوند و از مواد تشكیل دهنده بافت چوبی یا مواد غذایی موجود تغذیه می كنند. قارچ ها باعث پوسیدگی چوب می شوند. هم چنین رنگ طبیعی آن را تغییر می دهند و چوب را به رنگ سفید یا قهوه ای در می آورند.
حشرات چوب خوار : حشرات در مراحل مختلف ساخت و حتی مصرف مصنوعات چوبی، آن ها را مورد حمله قرار می دهند. در بین حشرات، موریانه ها و سوسك های چوب خوار بیشترین صدمه را به چوب می زنند. نوزاد این حشرات (لارو) باعث ایجاد تونل و دالان در داخل چوب می شوند و می توانند مصنوعات چوبی را نابود و خانه های چوبی را ویران كنند.
   سؤالات واحد 4 – كار با چوب :
1 – كاغذ چگونه از چوب ساخته می شود؟

ابتدا تنه درخت را به وسیله دستگاه به قطعات كوچكی به نام چیپس تبدیل می كنند، سپس چوب های ورقه شده را به وسیله مواد شیمیایی و روش های مختلف تجزیه می كنند و از آن ها الیاف های سلولزی بدست می آورند و در انتها از درهم رفتن الیاف سلولزی ورقه ی كاغذ ساخته می شود.    2 – جنس روكش های مصنوعی از چیست؟

برخلاف روكش های طبیعی كه از چوب ساخته می شوند. این نوع روكش ها ورقه های نازك كاغذی هستند كه آن ها را بر روی انواع فرآورده های چوبی مانند تخته چوب پرس می كنند.    3 – عوامل تخریب كننده چوب را نام ببرید؟

قارچ ها، حشرات ، باكتری ها، مواد شیمیایی ، مكانیكی ، آتش سوزی ، موجودات چوب خوار دریایی    4 – از پرگار چه استفاده ای می شود؟

برای ترسیم قوس ها و دوایر با شعاع های مختلف استفاده می شود.    5 – چرا در ساخت میز آشپزخانه از روكش های مصنوعی استفاده می شود؟

چون در مقابل رطوبت محیط آشپزخانه، شست و شو و حرارت مقاوم است.    6 – چهار مورد از كاربردهای چوب به عنوان مصالح ساختمانی در منازل را نام ببرید؟

از چوب برای 1) كابینت آشپزخانه 2) درها و چارچوب ها 3) كف چوبی اطاق ها 4) پوشش سقف ، دیوار و غیره    7 – شخصات چوب هایی كه حشرات به آن حمله كرده اند چیست؟

این گونه چوب ها با تونل ها و دالان هایی كه حشرات در داخل و روی آن ها ایجاد كرده اند مشخص هستند.    8 – چوب های پوسیده سنگین هستند یا چوب های سالم ؟ چرا؟

چون قارچ هایی كه باعث پوسیده شدن چوب ها می شوند. از مواد تشكیل دهنده چوب یا مواد غذایی موجود در چوب استفاده و تغذیه می كنند و درنتیجه از وزن چوب كاسته می شود، به همین علت چوب پوسیده از چوب سالم سبك تر است.

طبقه بندی

نظرسنجی

  شما در کدام کلاس سوم هستید؟

با سلام.به وبلاگ مدرسه ی شهید ابراهیمی خوش آمدید.با مدیریت آقای دشتی معلم خوب این مدرسه

Oneline users :

JavaScript Codes
width='100'
Time spent here:

Powered by WebGozar

با سلام.به وبلاگ مدرسه ی شهید ابراهیمی خوش آمدید.با مدیریت آقای دشتی معلم خوب این مدرسه

.spanstyle { position:absolute; visibility:visible; top:-50px; font-size:15pt; font-family:Verdana; font-weight:bold; color:#cc0000; } BODY { width:100%;overflow-x:hidden;overflow-y:scroll; } -->

جاوا اسكریپت

IS

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :