تبلیغات
وبلاگ شماره یک حرفه وفن مدرسه راهنمایی شهید ماشا ا.. ابراهیمی - واحد 3 – بهداشت

وبلاگ شماره یک حرفه وفن مدرسه راهنمایی شهید ماشا ا.. ابراهیمی

هدف ما ........... پیشرفت شماست ********** دشتی

  واحد 3 – بهداشت

عامل بسیاری از بیمارهای خطرناك، موجودات ریزی هستند كه به آن ها میكروب می گویند. میكروب ها از راه های مختلف وارد بدن انسان می شوند و او را بیمار می كنند. گاه میكروب از بدن افراد بیمار به افراد سالم منتقل می شود و تعداد زیادی را بیمار می كند، به این گونه بیماری ها «واگیر» می گویند.
بدن انسان دارای سیستم دفاعی است كه در مقابل میكروب ها مقاومت می كند. اما گاهی دفاع طبیعی بدن كافی نیست و میكروب ها بر انسان غلبه كرده و او را بیمار می كنند. واكسیناسیون مؤثرترین راه پیشگیری از بسیاری بیماری ها ، بخصوص بیماری های واگیر دوران كودكی است. تعدادی از بیماری ها به وسیله واكسیناسیون نابوده شده اند. اما متأسفانه هنوز دانشمندان موفق به تهیه واكسن بعضی بیماری های خطرناك نشده اند مانند ایدز كه بیماری بسیار خطرناكی است. راه انتقال آن شبیه بیماری هپاتیت ب است. این بیماری با رعایت بهداشت به سادگی قابل پیشگیری است.  واكسن چیست؟

واكسن، میكروب ضعیف ، زنده، كشته شده یا سم ضعیف شده میكروب است كه طبق برنامه ای خاص به صورت خوراكی یا از راه های دیگر آن را به بدن انسان وارد می كنند. در اثر این عمل كه به آن «ایمن سازی» یا «واكسیناسیون» می گویند، انسان بیمارنمی شود بلكه نیروی دفاعی بدن او علیه آن میكروب تقویت می گردد. به این ترتیب، حتی در صورت ورود میكروب قوی، بدن مقاومت می كند و شخص به بیماری دچار نمی شود و در صورت ابتلا ً بیماری خفیف و بدون عوارض بعدی خواهد بود.
هفت بیماری مهم كودكان كه با واكسیناسیون براحتی می توان از ابتلا به آن ها پیش گیری كرد عبارتند از : سل، سرخك، هپاتیت، دیفتری، كزاز، سیاه سرفه ، فلج اطفال و تعداد دیگری از بیماری ها نیز تا حد زیادی با واكسیناسیون قابل پیشگیری اند. كودكی كه واكسینه نشده به احتمال زیاد به بیماری های واگیر دوران كودكی مبتلا می شود و حتی اگر از مرگ نجات یابد، ممكن است به عوارض خطرناك بیماری دچار گردد. فلج اندام های حركتی، نابینایی ، ناشنوایی و عقب ماندگی جسمی و فكری گاهی نیز به علت ضعیف شدن قوای دفاعی بدن كودك برای ابتلا به سایر بیماری ها آماده می شود.
   مراقبت از كودك :

كودك تازه متولد شده موجود ضعیفی است و تا مدت ها نمی تواند نیازهای خود را رفع كند. به همین دلیل والدین و سایرین باید از او مراقبت كنند و نیازهای او را تأمین نمایند. كودك باید در محیطی امن، سالم و پرنشاط زندگی كند تا بتواند خوب رشد و تكامل یابد.
رشد به معنای تغییریافتن اندازه اعضای مختلف بدن است. از زمان تولد تا به حال مغز شما رشد كرده و دستگاه های مختلف بدنتان كامل تر شده است. توانایی یادگیری در طول زندگی و بدست آوردن مهارت های مختلف را تكامل می گویند.
رشد و تكامل كودك از دوره جنینی شروع می شود و به دو عامل وراثت و محیط زندگی وابسته است. كودك در هنگام تولد، استعداد و خصوصیاتی را با خود به همراه دارد كه از پدر، مادر و اجداد به ارث برده است اما شكوفایی استعداد ها، رشد و سلامت او به شرایط و امكانات محیط زندگی وی بستگی دارد.
   مراقبت های قبل از ازدواج:

 

برای جلوگیری از تولد كودكان مبتلا به بیماری های ارثی،‌زوج های جوان قبل از ازدواج باید به پزشك متخصص مراجعه و با او مشورت كنند. در ضمن لازم است از ازدواج های فامیلی پرهیز شود.    مراقبت های دوران بارداری:

زنان باردار باید از ابتدای بارداری تحت نظر پزشك متخصص یا مراكز بهداشتی درمانی قرار گیرند و وضع تغذیه، سلامت ، بهداشت و استراحت آنان كنترل شود. سایر افراد خانواده نیز باید به این گونه افراد توجه خاصی داشته باشند . برای حفظ سلامت ما در و جنین، در صورت كامل نبودن واكسیناسیون، به مادر باید واكسن كزاز تزریق شود. زایمان نیز تحت نظر متخصصین و در مراكز بهداشتی و درمانی انجام گیرد.  

  مراقبت های بعد از تولد :

رشد و تكامل كودك از تولد تا دو سالگی بسیار سریع است و یادگیری او نیز از همان ابتدای تولد آغاز می شود.
تغذیه كودك : شیر مادر مناسب ترین و بهداشتی ترین غذا برای كودك تا سن 6 ماهگی است. شیر مادر نیازهای رشد جسمی و ذهنی كودك را برطرف می سازد و از بسیاری بیماری های جلوگیری می كند. از 6 ماهگی به بعد، علاوه بر شیر به غذای كمكی نیاز دارد. بهداشت فردی: شست و شوی روزانه دست ها، صورت و حمام كردن به رشد و سلامت كودك كمك می كند. لباس های كودك باید مرتب عوض شود، بهتر است لباس او از جنس نخ، سبك و مناسب فصل باشد. محل خواب و استراحت كودك باید تمیز، آرام ،‌بدون گرد و غبار و دمای مناسب باشد. برای حفظ سلامت دندان های كودك تا قبل از دو سالگی باید بعد از هر بار شیر خوردن به او آب داد.
مراقبت های بهداشتی درمانی : كودك باید از هنگام تولد به طور مرتب توسط پزشك و یا كاركنان مراكز بهداشتی و درمانی مورد معاینه قرار گیرد. هر ماه قد و وزن او كنترل شود و وضع رشد و تكامل او در كارت مخصوص ثبت گردد. در سن مناسب ویتامین های لازم داده شود و واكسیناسیون انجام شود.
بهداشت روانی : كودكان ملایمت و تندی را از همان روزهای اول می فهمند، بنابراین با آنان باید با محبت رفتار كرد.به علاوه با نرمی و مهربانی صحبت كردن ،‌لالایی گفتن و حرف زدن و خندیدن با كودك به رشد و تكامل بهتر و بیشتر او كمك می كند.
آموزش و بازی :‌كودك ، بازی را دوست دارد و از این راه چیزهای تازه ای یاد می گیرد. او از دو ماهگی اشیاء را تعقیب می كند و دیدن چیزهای متحرك را دوست دارد. بعدها راه می رود، می دود و پنهان می شود. اشیایی را كه از او پنهان كرده ایم،‌پیدا می كند و می تواند چیزهایی را با خود حمل كند. بازی كردن با كودكان طبیعی است. با فراهم آوردن شرایط مناسب باز می توان به رشد و یادگیری هر چه بهتر كودكان كمك كرد. حوادث و ایمنی : از زمانی كه كودك به راه می افتد، خطر همواره در كمین او است. محل نگه داری و بازی كودك باید امن باشد. وسایل برقی، پریز و كلید برق، وسایل تیز ، ‌چرخ گوشت ،‌آب گرم ،‌مواد نفتی و داروها باید از دسترس او دور باشد.
در صورت بسته بندی شدن، امكان بستری شدن بیماران ( بخصوص كودكان) در خانه بهتر است ،‌زیرا این امر موجب آرامش خاطر و احساس امنیت در آن ها می شود.
   مراقبت از بیمار در خانه :

- مهم ترین نكته در پرستاری كودكان صحبت، نوازش و تهیه وسایل سرگرم كننده به تناسب سن آنان است.
- محل استراحت بیمار باید نورگیر و دارای تهویه مناسب، هوای آن تمیز و دما در حدود 20 درجه باشد. در زمستان (بخصوص برای بیماران تنفسی) بهتر است هوای اتاق را مرطوب كنید.
- تب شدید موجب تشنج كودك و آسیب رساندن به مغز او می شود. به كودكی كه تب دارد نباید لباس زیاد پوشاند و تنها در صورت سرد بودن هوا می توان روانداز مناسبی روی او انداخت. در صورت بالا بودن تب كودك بهتر است لباس او نرم، خنك و نمدار باشد و مرتب پاشویه شود.
- غذای بیمار باید سالم و مقوی باشد، داروهای وی را نیز باید به موقع مصرف كند.
درجه حرارت بدن : اغلب درجه حرارت بدن بین 3/36 تا 2/37 درجه سانتی گراد است و افزایش آن را تب می گویند. درجه حرارت بدن را از مقایسه حرارت پیشانی بیمار با سایرین می توان دریافت. اما برای تعیین دقیق حرارت بدن از دما سنج استفاده می شود. تنفس : تنفس طبیعی، آرام و منظم است و در اثر بیماری ممكن است تنفس نامنظم، عمیق ، كند یا تند شود.
   سؤالات واحد 3 – بهداشت
1 – چه عواملی موجب بیماری می شوند؟

موجودات بسیار ریزی به نام میكروب كه از راه های مختلف وارد بدن انسان می شوند و او را بیمار می كنند.    2 – چگونه می توانید در مقابل بیماری ها از خود دفاع كنید؟

بدن انسان دارای سیستم دفاعی است كه در مقابل میكروب ها مقاومت می كند. اما گاهی مقاومت بدن كافی نیست و میكروب ها بر انسان غلبه كرده و او را بیمار می كنند.    3 – در كشور ما برنامه واكسیناسیون از چه سنی شروع می شود و شامل چه واكسن هایی است؟

از بدو تولد 1. سل (ب،ث، ژ) 2. فلج اطفال ، 3. هپاتیت ب ، 4. سه گانه (دیفتری – كزاز – سیاه سرفه) 5. سرخك    4 – واكسن چیست؟

میكروب زنده ضعیف شده یا كشته شده یا سم ضعیف شده میكروب است كه طبق برنامه های خاصی به صورت خوراكی، تزریقی یا راه های دیگر آن را به بدن انسان وارد می كنند. كه این عمل را ایمن سازی یا واكسیناسیون گویند كه در اثر این عمل انسان بیمار نمی شود، بلكه نیروی دفاعی بدن او علیه آن میكروب تقویت می گردد.    5 – معنای رشد و تكامل چیست؟

رشد به معنای تغییر یافتن اندازه اعضای مختلف بدن است و توانایی یادگیری در طول زندگی و به دست آوردن مهارت های مختلف را تكامل گویند.    6 – معلولیت ها و بیماری های شدید جسمی و روانی كودك در بدو تولد به چه عواملی بستگی دارد؟

ممكن است ارثی و یا به وضعیت مادر در دوران بارداری و زایمان مربوط باشد.    7 – مراقبت های بعد از تولد كودك را نام ببرید.

1) تغذیه كودك 2) بهداشت فردی 3) مراقبت های بهداشت درمانی 4) بهداشت روانی 5) آموزش و بازی 6) حوادث و ایمنی
8 – درجه حرارت طبیعی بدن چقدر است؟
اغلب درجه حرارت بدن بین 3/36 تا 2/37 سانتی گراد است و افزایش آن را تب می گویند.
   9 – چه نوع بیماری ها یی را واگیر می گویند؟

به بیماری ها یی كه میكروب آن ها از بدن افراد بیمار به افراد سالم منتقل می شود و تعداد زیادی را بیمار می كند، واگیر گویند.
10 – تنفس شخص سالم و تنفس شخص بیمار چه تفاوتی با هم دارند؟
تنفس شخص سالم طبیعی ، آرام و منظم است و تنفس شخص بیمار نامنظم، عمیق و كند یا تند است.
 

 

طبقه بندی

نظرسنجی

  شما در کدام کلاس سوم هستید؟

با سلام.به وبلاگ مدرسه ی شهید ابراهیمی خوش آمدید.با مدیریت آقای دشتی معلم خوب این مدرسه

Oneline users :

JavaScript Codes
width='100'
Time spent here:

Powered by WebGozar

با سلام.به وبلاگ مدرسه ی شهید ابراهیمی خوش آمدید.با مدیریت آقای دشتی معلم خوب این مدرسه

.spanstyle { position:absolute; visibility:visible; top:-50px; font-size:15pt; font-family:Verdana; font-weight:bold; color:#cc0000; } BODY { width:100%;overflow-x:hidden;overflow-y:scroll; } -->

جاوا اسكریپت

IS

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :