تبلیغات
وبلاگ شماره یک حرفه وفن مدرسه راهنمایی شهید ماشا ا.. ابراهیمی - واحد 2 – كار با برق

وبلاگ شماره یک حرفه وفن مدرسه راهنمایی شهید ماشا ا.. ابراهیمی

هدف ما ........... پیشرفت شماست ********** دشتی

چگونه می توان یك لامپ را از دو نقطه روشن و خاموش كرد؟ هر گاه بخواهید یك لامپ را از دو نقطه برای مثال ابتدا و انتهای راهرو، راه پله ها و ... روشن یا خاموش كنید، از كلی

چگونه می توان یك لامپ را از دو نقطه روشن و خاموش كرد؟ هر گاه بخواهید یك لامپ را از دو نقطه برای مثال ابتدا و انتهای راهرو، راه پله ها و ... روشن یا خاموش كنید، از كلید تبدیل استفاده می شود . كلید تبدیل دارای یك پیچ اتصال مشترك و دو پیچ غیرمشترك است.  موتورهای الكتریكی:

موتور الكتریكی ماشینی است كه انرژی الكتریكی را به انرژی مكانیكی تبدیل می كند و امروزه در وسایل الكتریكی بیشترین كاربرد را دارد. این گونه موتورها به تناسب كاربرد در ابعاد مختلف برای كارهای بسیار حساس و دقیق از ابعاد بسیار بزرگ تا كوچك در كارخانه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

ساختمان موتورهای الكتریكی:

موتورهای الكتریكی اغلب از دو قسمت اصلی تشكیل می شوند.
1 – قسمت گردان (رتور)
2 – قسمت ساكن شامل قطب ها و بدنه (استاتور)
علاوه بر قسمت های یاد شده، قسمت های دیگری هم در موتورهای الكتریكی وجود دارد. كه به عنوان یك مجموعه معرفی شده و جریان برق را به آرمیچر منتقل می كنند. اجزای یك موتور الكتریكی عبارت است از :
1 – رتور : به قسمتی از موتور گفته می شود كه درون موتور دوران می كند، ورقه های آهنی رتور بر روی میله ای از فولاد سخت سوار شده اند.
2 – استاتور: از ورقه های آهنی شیاردار تشكیل شده است. درون این شیارها حلقه های سیم (لاكی) با آرایش مخصوص قرار می گیرد. با وصل كردن برقَ، در حلقه های سیم میدان مغناطیسی لازم برای گردش رتور ایجاد می شود.
3 – بادبزن : از پرده هایی تشكیل شده است كه هوا را به داخل موتور می كشد و موتور را خنك می كند.
4 – بدنه و محفظه موتور: برای نگهداشتن قطعات موتور به كار می رود، هم چنین اجزای متحرك موتور را در مقابل عوامل خارجی مانند گردو خاك و آب محافظت می كند.
 

الكترونیك :

قرن بیست و یكم را قرن اطلاعات و ارتباطات نامیده اند. برای اندازه گیری هر كمیت الكتریكی (ولتاژ ، جریان، مقاومت و ...) یك واحد اندازه گیری مورد نیاز است. این واحدها را انجمن مهندسان در سطح ملی یا بین المللی تعیین می كنند.    مقاومت الكتریكی :

همه اجسام مقاومت الكتریكی دارند. جسمی كه جریان الكتریكی را آسان تر از خود عبورمی هد، دارای مقاومت الكتریكی كمتری است.
واحد اندازه گیری مقدار مقاومت الكتریكی را اُهم می نامند كه با علامت نشان داده می شود. و مقدار مقاومت را با دستگاه اهم سنج اندازه گیری می كنند
.دستگاه اندازه گیری كه مقدار ولتاژ، جریان مقاومت الكتریكی را اندازه گیری می كند، دستگاه آوومتر یا مالتی متر عقربه ای (آنالوگ) نام دارد.

 

آشنایی با قطعات الكترونیكی و نحوه كاربا آن ها:

سلف :

اگر مقداری سیم روپوش دار مسی را به صورت حلقه هایی (مطابق شكل زیر) بچینید، سلف به وجود می آید. سلف انرژی الكتریكی را در خود ذخیره می كند و در مواقع مورد نیاز، آن را به مدار تحویل می دهد. سلف در الكترونیك كاربرهای زیادی دارد. برای تولید میدان مغناطیسی آهنربا از آن استفاده می شود.
ترانزیستور:

قطعه ای الكترونیكی است كه ساخت آن تحول عظیمی در فرآورده های الكترونیكی ایجاد كرده است. قبل از اختراع ترانزیستور، از لامپ های بزرگ، گران قیمت و پرمصرف استفاده می شد.
ترانزیستور دارای سه پایه است. عمل ترانزیستور شبیه یك كلید یك طرفه قابل كنترل (خودكار) است.
 

سؤالات واحد 2 – كار با برق
1 – چه تفاوت هایی میان پنكه و اتوی برقی وجود دارد؟

پنكه انرژی الكتریكی را به انرژی مكانیكی تبدیل می كند (به وسیله الكتروموتور). ولی اتوی برقی،‌انرژی الكتریكی را به انرژی حرارتی تبدیل می كند. (به وسیله المنت یا سیم های مقاومتی)    2 – یك كلید تبدیل دارای چند پیچ است؟

كلید تبدیل دارای یك پیچ اتصال مشترك و دو پیچ غیرمشترك است.    3 – دو قسمت عمده یك موتور الكتریكی را نام ببرید.

الف - قسمت گردان (رتور)
ب – قسمت ساكن شامل قطب ها و بدنه (استاتور)
   4 – رتور به چه قسمتی از موتور گفته می شود و از چه موادی ساخته شده است؟

به قسمتی از موتور گفته می شود كه درون موتور دوران می كند در رتور ورقه های آهنی بر روی میله ای از فولاد سخت سوار شده است.    5 – متر، لیترو گرم واحدهای اندازه گیری چه كمیت هایی هستند؟

متر واحد اندازه گیری كمیت طول و لیتر واحد اندازه گیری كمیت حجم و گرم واحد اندازه گیری كمیت وزن است.    6- علامت مقاومت الكتریكی و نام واحد كمیت مقاوت چه بوده و مقاومت با چه دستگاهی اندازه گیری می شود؟

علامت مقاومت الكتریكی (R) و نام واحد كمیت آن اهم ( ) و دستگاه اندازه گیری آن اهم سنج است.    7 – ترانزیستور دارای چند پایه است و قبل از اختراع آن از چه وسیله ای به جای آن استفاده می شد؟

ترانزیستور دارای سه پایه است و قبل از اختراع آن از لامپ های بزرگ ، گران قیمت و پرمصرف به جای آن استفاده می شد.
  

طبقه بندی

نظرسنجی

  شما در کدام کلاس سوم هستید؟

با سلام.به وبلاگ مدرسه ی شهید ابراهیمی خوش آمدید.با مدیریت آقای دشتی معلم خوب این مدرسه

Oneline users :

JavaScript Codes
width='100'
Time spent here:

Powered by WebGozar

با سلام.به وبلاگ مدرسه ی شهید ابراهیمی خوش آمدید.با مدیریت آقای دشتی معلم خوب این مدرسه

.spanstyle { position:absolute; visibility:visible; top:-50px; font-size:15pt; font-family:Verdana; font-weight:bold; color:#cc0000; } BODY { width:100%;overflow-x:hidden;overflow-y:scroll; } -->

جاوا اسكریپت

IS

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :